RILEY COUNTY RESULTS

Manhattan City Commission (three seats)
Aaron Estabrook
Mark Hatesohl
Kaleb James
Linda Morse (incumbent)
Maureen Sheahan
Mary Renee Shirk
Sarah Siders
Vincent Tracey
Two highest vote earners receive four-year terms. The third-place candidate receives a two-year term.
———————————————————————————————
City of Manhattan 0.3 percent retail sales tax increase question
Yes:
No:
———————————————————————————————
USD 378 Riley County Schools $15 million bond question
Yes:
No:
———————————————————————————————
Ogden Mayoral (vote for one)
Robert Pence
Eladio Reid Jr.
Ogden City Council (vote for five)
Ed Burch (incumbent)
Kenneth Carroll (incumbent)
Rosio Duarte
Paul Foltz
Roger Graham (incumbent)
Charles Heath
Quinn Jacobs (incumbent)
Eladio Reid (incumbent)
———————————————————————————————

Leonardville Mayoral

No candidates filed

Leonardville City Council (vote for 3)

No candidates filed

———————————————————————————————

Randolph City Council (vote for 6)

No candidates filed

———————————————————————————————

Riley Mayoral

Tim Sharp (unopposed)

Riley City Council (vote for 2)

Samantha Brown

William Isom (incumbent)

———————————————————————————————

SCHOOL BOARDS

USD 383 Manhattan/Ogden (vote for four)
Kristin Brighton
Joseph Dasenbrock
Darell Edie (incumbent)
Curt Herrman (incumbent)
Brandy Santos
USD 378 Riley County Schools (vote for four)
Shane Allen
Kyle Bohnenblust
Jeff Hancock
Jared Larson
USD 384 Blue Valley/Randolph (vote for four)
Amy Cassel
Stephen Corkill
Jason Hartman
David Innes
POTTAWATOMIE COUNTY RESULTS
Wamego City Commission position 5 (vote for 1)
Thomas Beem
Daniel Tidwell
Westmoreland City Council (vote for 3 or fewer)
Mark Jack
Waide Purvis
Jeffrey Zimmerman
St. George Mayoral (vote for 1)
Tim Pralle
Hans Tessmann
Dennis Tobias
St. George City Council (vote for 2 or fewer)
Nick Cahoj
Christopher Collins
Tim Flanary
Stacey Kraemer
Kendall Ricker
Matthew Ruhnke
Belvue Mayoral (vote for 1)
Bradford Caudill
Norman Stutzman
Belvue City Council (vote for 2 or fewer)
James Horak
Emmett Mayoral (vote for 1)
John Roth
Emmett City Council (vote for 5 or fewer)
Paige Holz
Kimberly Roth
Havensville City Council (vote for 3 or fewer)
Tasha Lara
Josh Mapes
John Niehues
Jesse Pinick
Stacy Pinick
Jake Reisinger
Louisville Mayoral (vote for 1)
Bobby Benton
Louisville City Council (vote for 5 or fewer)
David Prockish
Catherine Weeks
Rick Weeks
Olsburg City Council (vote for 3 or fewer)
Aric Cassel
David Gibson
Michael Krause
Onaga Mayoral (vote for 1)
David Labbe
Rodney Tucker
Onaga City Council (vote for 3 or fewer)
Robby McGowan
Alex Miller
Dale Renfro
Chase Sperber
St. Marys City Commission (vote for 2 or fewer)
Francis Awerkamp
Wheaton Mayoral (vote for 1)
Terry Force
Wheaton City Council (vote for 5 or fewer)
Roger Magnett
SCHOOL BOARDS
USD 320 Wamego
Position 1 (vote for one)
Michele Johnson (incumbent)
Deb Long
Position 2 (vote for one)
Terra Miller
Bana Stelk
Position 3 (vote for one)
Bruce Coleman (incumbent)
Monica Shaffer
Position 7 at large (vote for one)
Ryan Hargitt (incumbent)
Claudia McAlister
USD 321 Kaw Valley
Position 1 (vote for one)
Adrienne Olejnik
Position 2 (vote for one)
Kimberly Gillum
Position 3 (vote for one)
Eugene Lueger
Michelle Martin
Position 7 at large (vote for one)
Alen E. Streit (incumbent)
USD 322 Onaga
Position 1 (vote for one)
Tasha Lara
Position 2 (vote for one)
Dustin Utley
Position 3 (vote for one)
Jeff Koelzer
Position 7 at large (vote for one)
Brian Matson
Sarah McKinsey
Lisa Meyer
USD 323 Rock Creek
Position 1 (vote for one)
Brian Bittle
Glynn Tonsor
Position 2 (vote for one)
Dale “Dee” Forge, Jr.
Eric Whaley
Position 3 (vote for one)
Stuart Schwarz
Position 7 at large (vote for one)
Anna Nippert

The post 2019 general election results appeared first on News Radio KMAN.